Sauna

Sauna

Sauna Nasıl Kullanılır?

 

Sauna içinde oturma gruplarında hissedilen sıcaklık katlardan yukarı çıkıldıkça değişmektedir. Bunun için saunaya ilk olarak başlayanların yatarak saunada kalmaları daha uygundur. Bu şekilde vücudun her bölgesine aynı sıcaklık uygulanmış olur. Sauna, yoğun iş günlerinin kurtarıcısı, rahatlamak amacıyla aranan huzurlu bir ortamdır. Sauna cildin gözeneklerini açarak ölü hücreleri temizlerken nemlenen hava ile rahatlama sağlarlar. Genel olarak saunanın prensibi nemlenen hava ile terlemeyi sağlayarak vücuttaki toksin maddeleri ter yoluyla uzaklaştırmaktır. Ahşap malzemeden tasarlanmış küçük odalar halinde yapılan saunaların olmazsa olmazı sauna sobaları ve sauna ısıtıcılarıdır.

 

Sauna sobalarının üzerine konulan sıcak taşlar, ısıyı hapsederek ortamın uzun süre sıcak kalmasına katkıda bulunur. Sauna içerisinde sıcak ve kuru havanın bulunduğu ,insanların rahatça yatıp oturabilecekleri kadar büyüklüğü olan ahşaptan yapılmış bir çeşit sıcak hava banyosudur. Genel olarak saunada sıcaklık 40 ile 90 C derece arasındadır. Hararet tavan yüksekliğinde 100 C dereceyi bulur.

 

- Saunaya girmeden önce giysiler ve gözlük, kontaktlens, mücevherat, saat gibi eşyalar çıkartılmalı


- Sıcak su ile sabunlanarak güzel bir duş alınmalı


- 5 ila 15 dakika kadar sonra kendiliğinden terleme başlandığında saunadan çıkmalı (Dikkat! Saunada 5 dakikadan az kalmanın bir faydası olmayacağı gibi 30 dakikadan fazla kalmak da tehlikelidir),


- Tekrar duş alarak veya havuza girerek vücut serinletilmeli,


- 10 ile 20 dakika kadar uzanarak vücut ısısının düşmesi devam ettirilmeli


- Daha sonra tekrar saunaya girilmeli, (bu ikinci seansta ahşap kovada sauna parfümü ilave edilmiş sudan az miktarda kepçe ile alarak kızgın soba taşlarına dökülerek saunadaki nem arttırılır ve masaj fırçası ile ve ya bitki yapraklarından oluşturulmuş tabii bir fırça ile vücuda masaj yapılabilir)


- Sauna kullanımı bittikten sonra çıkılarak 20 dakika kadar istirahat edilir. Önce sıcak su ile sabunlanarak, daha sonra da soğuk su ile (cilt gözenekleri kapatmak amacı ile) duş alınmalı ve vücut tamamen soğuduktan sonra giyinilmelidir.


- Nihayet vücudun tuz ve su kaybını gidermek için hafif fakat tuzlu bir şeyler atıştırılmalı ve bolca su ve ya meyve suyu içilmelidir.

 

 

Fotoğraf Galerisi